Norbert Baxa - dirigent

Studia

1989 – 1993 Konzervatoř Bratislava
1993 – 1998 AMU Praha, obor dirigování (absolutorium s vyznamenáním)

Mistrovské kurzy, ocenění

1994 stipendium Johannese Brahmse Mürzzüschlag (Rakousko)
1994 mezinárodní dirigentský kurz Bély Bartóka Szombathely (Maďarsko)

Angažmá

1998 – 1999 dirigent Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem
1999 – 2006 šéf opery a šéfdirigent Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem
2006 – externí lektor Vysoké hudební školy Curych (ZHdK, Švýcarsko)
2007 – pověřený pedagog AMU Praha
2007 – ředitel Evropské hudební akademie Teplice
2015 – šéfdirigent opery DJKT Plzeň

Hostování

Divadla: Divadlo F.X.Šaldy Liberec, Moravské divadlo Olomouc, Národní divadlo Praha, Divadlo Cottbus (Německo), Komorní opera Praha

Symfonické orchestry: Severočeská filharmonie Teplice, Filharmonie Hradec Králové, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, Janáčkova Filharmonie Ostrava, Symfonický orchestr Toyama (Japonsko), Symfonický orchestr Savaria (Maďarsko), Symfonický orchestr Kuopio (Finsko), Symfonický orchestr UBC Vancouver (Kanada), Orchestr opery Vancouver (Kanada), Symfonický orchestr Villingen-Schwenningen (Německo).

Komorní orchestry a ansámbly: Talichův komorní orchestr, Sukův komorní orchestr, Pražský komorní orchestr, Český nonet, Artisti Giovanni
  • 1974 narozen v Praze, otec sbormistr a dirigent, matka lékařka.
  • začátek hudebního vzdělání na základní umělecké škole (klavír), členem Bratislavského dětského sboru. Účinkování v inscenacích Slovenského národního divadla v Bratislavě.
  • 1989 – 1993 Konzervatoř Bratislava Obor: kompozice a dirigování Pedagogové: Peter Martinček, Zdeněk Bílek
  • členem pěveckého sboru „Echo“, vystupování s „Pěveckým sborem města Bratislavy“ a „Der Wiener Jeunesse-Chor“.
  • 1993 – 1998 Akademie múzických umění v Praze, absolutorium s vyznamenáním. Obor: dirigování orchestru
    Pedagogové: Josef Kuchinka, Doc. Tomáš Koutník, Jan Štych, Oliver Dohnányi, Prof. Radomil Eliška, Prof. František Vajnar
  • korepetoval v Pražském komorním sboru, se kterým se taktéž účastnil zahraničních operních festivalů (Rossiniho Bad Wildbad, Wexford Opera Festival). Zároveň jako klavírista doprovázel pěvce při operních recitálech.
  • 1994 získal stipendium Johannese Brahmse Mürzzüschlag (Rakousko) a zúčastnil se Mezinárodního dirigentského kurzu Bély Bartóka Szombathely (Maďarsko)
  • 1996 založil komorní sdružení „CLUB 20“ dramaturgicky zaměřené na tvorbu klasiků hudby 20. století. Spolupráce s divadlem "Alfred ve dvoře", nastudování představení I. Stravinského „L´Histoire du soldat“ a jeho uvedení v Praze, Brně a Vídni.
  • v průběhu svého studia dirigoval orchestry Hudebního divadla Karlín, Severočeskou filharmonii Teplice, Filharmonii Hradec Králové, Západočeský  symfonický orchestr Mariánské Lázně, Janáčkovou filharmonii Ostrava, Toyama Academy Orchestra (Japonsko) a pravidelně spolupracoval s Talichovým komorním orchestrem.
  • 1998 dirigent v Severočeském divadle opery a baletu Ústí nad Labem.
  • 1999 – 2006 šéf opery a šéfdirigent Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem (nejmladší jmenovaný šéf opery v historii českého divadla)
  • 2002 spolupráce s Pražskou komorní operou, se kterou absolvoval mnoho zájezdových představení zejména v Německu, Francii, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku.
  • 2003 spolupráce s Operním studiem Britské Kolumbie (Kanada) se kterým pravidelně připravuje operní tituly ve spolupráci se Symfonickým orchestrem UBC a Orchestrem Opery Vancouver. Mimo jiné zde nastudoval opery B. Smetany „Prodaná nevěsta“, A. Dvořáka „Rusalka“, P. I. Čajkovského „Evžen Oněgin“, W. A. Mozarta „Cosi fan tutte“, a J. Masseneta „Manon“.
  • jako hostující dirigent hostoval v divadlech F.X.Šaldy Liberec, Národním divadle Praha a Staatstheater Cottbus. Pravidelně spolupracuje se Severočeskou filharmonii Teplice, se kterou absolvuje četná zahraniční vystoupení zejména v Německu. Ze zahraničních orchestrů spolupracoval mimo jiné se Symfonickým orchestrem Kuopio (Finsko) a se Symfonickým orchestrem Villingen-Schwenningen (Německo).
  • 2006 spolupracuje s Vysokou hudební školou Curych (ZHdK, Švýcarsko) v pozici „Fachexpert“ a vede kurzy operního repertoáru.
  • 2007 pověřený pedagog na katedře dirigování na Akademii múzických umění Praha (obor: operní repertoár a dirigování opery).
  • 2007 založil mezinárodní projekt s názvem „Evropská hudební akademie Teplice“, který se zaměřuje na tvorbu operních produkcí formou mezinárodního operního workshopu (www.musicacademy.cz).
  • 2015 šéfdirigent orchestru opery J.K.Tyla v Plzni

Opera repertoire:

Beethoven: Fidelio
Bizet: Carmen
Delibes: Lakmé
Donizetti: L'elisir d'amore
Dvořák: Rusalka, Jakobín (The Jacobin) , Čert a Káča (The Devil and Kate)
Gounod: Faust
Händel: Xerxes
Janáček: Příhody lišky Bystroušky (The Cunning Little Wixen) , Káťa Kabanová
Leoncavallo: I Pagliacci
Martinů: Hry o Marii  (The Miracles of Mary)
Mascagni: Cavalleria Rusticana
Massenet: Manon
Mozart: Don Giovanni, Le nozze di Figaro, Cosi fan tutte, Die Zauberflöte, La finta giardiniera
Offenbach: Les contes d'Hoffmann
Puccini: Tosca, La Bohème, Madama Butterfly, Il Tabaro, Gianni Schicchi
Rossini: Il barbiere di Siviglia
Smetana: Prodaná nevěsta (The Bartered Bride)
Tchaikovsky: Eugene Onegin
Verdi: La Traviata, Aida, Rigoletto, Nabucco, Otello, Il Trovatore
Wagner: Der fliegende Holländer
Ward: The Crucible
Weber: Der Freischütz

Operetta and musical repertoire:

Bernstein: West Side Story
Strauss: Die Fledermaus
Lehar: Paganini

Ballet repertoire:

Tchaikovsky: Swan lake, The Nutcracker, The Sleeping Beauty
Prokofiev: Cinderella, Romeo and Juliet
Minkus: Don Quijote

Vocal - instrumental repertoire:

Dvořák: Te Deum
Biblical Songs
Stabat Mater
Mozart: Requiem
Krönungsmesse
Orff: Carmina Burana
Verdi: Messa da Requiem

Instrumental repertoire:

Bartók: Romanian Folk Dances
Beethoven: Symphonies No.1 - 9
Piano Concertos No. 3, 4 and 5
Violin Concerto
Triple Concerto
Overtures: Egmont, Coriolan, Leonore 3, Prometheus

 

Berlioz: Symphonie fantastique
Bizet: L'Arlesienne Suite No.2
Blodek: Concert for flute in D major
Borodin: Prince Igor, overture
Symphony No.2
Brahms: Symphonies No. 1 – 4
Tragic overture, Academic Festival Overture
Variation on Haydn´s thema
Hungarian Dances
Britten Sinfonietta Op.1
Simple Symphony
Variations and Fugue on a theme of Purcell
Copland Appalachian Spring (suite)
Dukas L'Apprenti sorcier
Dvořák: Symphonies No.5 - 9
Slavonic Dances
Violin Concerto in A minor
Cello Concerto in B minor
Symphonic Variations
In Nature's Realm
Serenade for Strings in E major
Feld: Concertino for flute, strings orch., pf., harp and perc.
Francaix: Triade de Toujours
Sérénade for small orchestra
Grieg: Peer Gynt, suite No.1
Haydn: Symphonies: No.31, 94, 100, 101 and 104
Cello Concerto No.1
Hindemith: The Demon, concert suite
Der Schwanendreher
Chopin: Piano Concerto No.2
Klein Partita for strings orchestra
Liszt: Les Preludes
Mahler: Symphony No.1
Martinů: Symphony No.4
Concert for harpsichord and small orch.
Le Raid Merveilleux (The Amazing Flight)
Mendelssohn: Symphonies No.3 and 4
Hebridy, overture
Messiaen: Oiseaux exotiquesnie
Mozart: Symphonies: No.35 (K.385), No.38  (K.504), No.40 (K.550)
No.41 (K.551)
Clarinet Concerto K.622
Flute Concerto K.313 and K.314
Piano Concert K.238
Violin Concerto K.219
Mussorgsky: Night on Bald Mountain
Reinecke: Flute Concerto Op.283
Rossini: Overtures: L'italiana in Algeri, William Tell
Rychlík: African Cycle
Schönberg: Verklärte Nacht
Schubert: Symphonies No.5, 6 and 8
Rosamunde, overture
Schumann: Symphonies No. 1 – 4
Piano Concerto in A minor
Sibelius: Concert for violin in D minore
Smetana: Má Vlast (My Country)
Strauss: Don Juan
Horn Concerto No.2
Stravinskij: L´Histoire du soldat
Suk: Scherzo Fantastique
Serenade for Strings in E flat major
Pohádka (A Fairy Tale Suite), suite
Tchaikovsky: Symphonies No.1, 4, 5 and 6
Piano Concerto No. 1 in B-flat minor
Piano Concerto No.2 in G major
Overture 1812
Nutcracker, suite
Romeo and Juliet, overture
Variations on a Rococo Theme
Serenade for Strings in C major
Wagner: Overtures: Lohengrin (Act III), Die Meistersinger von Nürnberg,
Der fliegende Hollander, Die Walkure (Act III), Tristan und Isolde
Siegfried Idyll
Weber: Overtures: Freischütz, Euryante
Clarinet Concerto No.2 in E flat major
Clarinet Concerto No.1 in F minor

Norbert Baxa

Dvořákova 1543/12
400 01 Ústí nad Labem

Mobil (Cell) +420 606 630 001
Email: nbaxa@seznam.cz

tady dáme reference